Wybieramy ubezpieczenie OC lekarza – co należy wiedzieć?

Leczenie ludzi to prawdopodobnie najbardziej odpowiedzialna praca na świecie. Lekarz, podejmując się tego zajęcia, dba nie tylko o zdrowie, lecz również o życie swoich pacjentów. Pamiętać jednak trzeba, że nawet najlepsi specjaliści to tylko ludzie i także im zdarzają się błędy. A te mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla pacjentów, lecz również i dla samych lekarzy. Mogą się oni jednak na takie zdarzenia zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie OC lekarza. Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na taką polisę?

Co to jest ubezpieczenie OC lekarza?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy jest obligatoryjne dla każdego specjalisty, który zajmuje się leczeniem ludzi. Każdy lekarz może być bowiem pociągnięty do odpowiedzialności, także tej finansowej, za szkody, które wyrządzą jego błędne decyzje i działania. Jeśli jednak lekarz posiada wykupione ubezpieczenie OC, pokrywać będzie ono sumy zadośćuczynienia, odszkodowania, a nawet zasądzonych rent dla pacjentów.

Dlaczego polisa dla lekarza jest tak ważna?

Leczenie ludzi to prawdopodobnie najbardziej odpowiedzialna praca na świecie

Nie każdy zadaje sobie z tego sprawę, lecz zawód lekarza obarczony jest naprawdę sporym ryzykiem. Niemal codziennie każdy lekarz podejmuje szereg decyzji, które mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia i życia pacjentów. Wystarczy nawet jeden niewielki błąd lub zaniechanie, aby stan pacjenta uległ pogorszeniu. Na takie ryzyko narażeni są nie tylko początkujący lekarze, lecz również i ci doświadczeni z długoletnim stażem. Skutki takich błędów mogą być różne — pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta, a nawet jego śmierć. Oprócz konsekwencji zdrowotnych u pacjentów dochodzą również nieprzyjemności dla samego lekarza, który może spodziewać się roszczeń. Wykupując ubezpieczenie OC lekarza, minimalizuje się ryzyko konsekwencji finansowych ewentualnych błędów.

Od czego zależy wysokość składki za polisę?

Ubezpieczenie OC lekarza, podobnie jak każda inna polisa sprzedawana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczana jest na podstawie szeregu bardzo skomplikowanych zmiennych. Innymi słowy, składka nie jest przypadkowy, lecz zależy od gruntownej analizy każdego lekarza. Co w największym stopniu wpływa na wysokość składki?

Leczenie ludzi to prawdopodobnie najbardziej odpowiedzialna praca na świecie

Zdecydowanie największe znaczenie ma specjalizacja danego lekarza, a więc ryzyko, które podejmuje każdego dnia w pracy. Z najwyższą składką mogą się zatem liczyć chirurdzy, ortopedzi, ginekolodzy, a także anestezjologowie. Na drugim końcu ryzyka podejmowanych decyzji stoją onkolodzy, a także pracownicy interny — ich składki będą najniższe.

Kolejnym poważnym czynnikiem są sumy gwarantowane przez ubezpieczenie. Im będą one miały być wyższe, tym oczywiście składka za polisę także będzie wyższa. Pamiętać przy tym trzeba, że choć górne wartości kwot gwarantowanych mogą być modyfikowane przez lekarza, tak już te minimalne zostały określone przez prawo i nie da się zejść poniżej z góry ustalonego limitu.

Co obejmuje ubezpieczenie OC lekarza?

Wykupując ubezpieczenie OC lekarza, ma się pewność, że ochroni ono przed skutkami finansowymi błędów lekarskich w zakresie działalności leczniczej. Mało tego, na ochronę mogą liczyć również lekarze, który zajmują się zabiegami chirurgii estetycznej lub kosmetycznej. Z drugiej jednak strony nawet najlepsza polisa nie zadziała w sytuacji, gdy osoba, która ją wykupiła, utraciła prawo do wykonywania działalności leczniczej. Polisa nie obejmuje także szkód powstałych z tytułu uszkodzenia, utraty lub zniszczenia rzeczy. Wspomnieć także trzeba, że żadna dostępna na rynku polisa nie chroni przed skutkami działań wojennych czy też aktów terroru.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne dla lekarzy?

Jako lekarz, codziennie podejmujesz decyzje, które mają wpływ na zdrowie i życie Twoich pacjentów. Nawet jeśli działasz z najlepszymi intencjami i zachowujesz najwyższe standardy opieki medycznej, zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak