Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – podstawowa ochrona lekarzy

Współcześnie coraz częściej można spotkać się z szerokimi wariantami ubezpieczeń fakultatywnych, obejmujących różnego rodzaju zdarzenia. Niemniej jednak warto pamiętać o podstawie w zawodzie lekarza, czyli o obowiązkowym ubezpieczeniu OC dla lekarzy. Nie można go pominąć, gdyż jego status został uregulowany pod względem prawnym. Wiążące jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. W sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. Poz. 866). Znajdują się w nim wszystkie szczegółowe informacje oraz zakres i przypadki obowiązywania ubezpieczenia OC w zawodach medycznych. W rezultacie ubezpieczenia dla lekarzy mają zapewnić komfort wykonywania obowiązków zawodowych oraz ochronę w przypadku zaistnienia nieprzewidywalnej szkody.

Zróżnicowana sytuacja w podmiotach medycznych

Gdy lekarz jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to odpowiedzialność ponosi pracodawca. Zajmuje się on wypłatą ewentualnego odszkodowania, co do wysokości sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC. W przypadku umowy kontraktowej odpowiedzialność jest na pół dzielona z placówką. Wypłaca ona sumę zadośćuczynienia poszkodowanemu pacjentowi, a potem rozlicza się z lekarzem odnośnie części kwoty do zwrotu. Jeżeli pracodawca uzna, że lekarz ponosi pełną odpowiedzialność za powstałą szkodę, wówczas może dochodzić zwrotu całej kwoty. W sytuacji indywidualnej praktyki lekarskiej, to lekarz ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody własne oraz swoich zatrudnionych pracowników.

Zakres ubezpieczenia OC dla lekarzy

Ubezpieczenia dla lekarzy dotyczą przede wszystkim błędów medycznych, możliwych do popełnia w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

Objęte ubezpieczeniem są szkody powstałe w trakcie:

  • udzielania wszelkiego  rodzaju świadczeń medycznych;
  • niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • operacji z zakresu chirurgii plastycznej albo zabiegów kosmetycznych (musi jednak zaistnieć sytuacja, w której wspomniane zabiegi miały związek z wadą wrodzoną bądź urazem, a nie miały charakteru medycyny estetycznej).

Ubezpieczenia dla lekarzy nie tylko mają aspekt finansowy związany z wypłatą ewentualnego odszkodowania za szkody wyrządzone na pacjencie. Mają także pokryć koszty mediacji, procesu cywilnego bądź karnego. Z sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC dla lekarzy mogą być pokryte wydatki na opłatę za opinie biegłych bądź rzeczoznawców.

Fakultatywne rozszerzenie ubezpieczenia OC

Jedną z najbardziej popularnych opcji jest rozszerzenie o tzw. rezygnację z regresu. Wówczas mamy do czynienia z zapobieganiem dochodzenia ewentualnego zwrotu wypłaconego odszkodowania, gdy przyczyną szkody było rażące niedbalstwo albo działanie pod wpływem środków odurzających.

Inne opcje rozszerzenia chronią lekarzy w przypadku uszkodzenia mienia pacjenta, naruszenia jego praw oraz w sytuacji uszkodzenia sprzętu w placówkach medycznych.

Najważniejsze aspekty ubezpieczenia dla lekarzy

Reasumując, ubezpieczenia dla lekarzy mają niepodważalny charakter bezwzględnego obowiązku ciążącego na każdym pracowniku służby zdrowia od momentu podjęcia zatrudnienia. Dają poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego w przypadku popełnienia błędu medycznego. Chronią również pacjentów i zapewniają im wsparcie w trakcie sytuacji zagrażającej ich zdrowiu, a nawet życiu. Zapewniają także pomoc rodzinie w przypadku najbardziej drastycznych sytuacji. Mimo niewielkiej kwoty składki, sumy gwarancyjne są wysokie i osiągają pułap 75.000 euro na jedno zdarzenie.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne dla lekarzy?

Jako lekarz, codziennie podejmujesz decyzje, które mają wpływ na zdrowie i życie Twoich pacjentów. Nawet jeśli działasz z najlepszymi intencjami i zachowujesz najwyższe standardy opieki medycznej, zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak