Ubezpieczenie OC lekarza – poznaj korzyści z posiadania polisy

Obligatoryjny nakaz posiadania przez lekarzy i lekarzy dentystów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla medyków został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z kwietnia 2019 roku. Polisa chroni przedstawicieli profesji medycznych przed następstwami błędów popełnionych podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a mogących stanowić przedmiot roszczeń ze strony poszkodowanych pacjentów.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzi cywilnej dla medyków – kogo dotyczy?

Ubezpieczenie OC lekarza musi wykupić kilka grup medyków. Ministerialne rozporządzenie nakłada taki obowiązek przede wszystkim na lekarzy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, czyli posiadających własny gabinet i udzielających w nim porad. Nakaz wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej dotyczy także przedstawicieli zawodów medycznych świadczących usługi poza placówką, a zatem na wezwanie pacjenta. Obowiązkowym ubezpieczeniem OC lekarza objęci zostali również specjaliści, którzy – prowadząc indywidualną praktykę – zawarli umowę z placówką leczniczą bądź są udziałowcami spółki cywilnej czy spółki jawnej i w jej ramach prowadzą grupową praktykę lekarską. Z obowiązku posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej zwolnieni są natomiast lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej. Tacy medycy nie rejestrują działalności gospodarczej i nie mają obowiązku opłacania polisy OC, mogą natomiast dobrowolnie zdecydować się na zakup ubezpieczenia.

Obligatoryjny nakaz posiadania przez lekarzy i lekarzy dentystów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla medyków został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z kwietnia 2019 roku

Polisa OC dla lekarzy – inwestycja w komfort pracy medyków

Wykonywanie zawodu lekarza to praca wiążąca się z ogromnym ryzykiem popełnienia błędu niosącego poważne następstwa zarówno dla pacjenta, jak i medyka (https://oc-lekarzy.com.pl/czym-jest-ubezpiecznie-oc-medyczne/). Stąd wynikła potrzeba wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC lekarza. Taka polisa jest niezbędna, zważywszy że błędy lekarskie mogą się wiązać z radykalnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta (czytaj dalej: . Bywa ono przejściowe, ale zdarzają się też trwałe uszczerbki na zdrowiu osoby leczonej. Polisa od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy przyda się, gdy zaistnieje konieczność wypłaty finansowej rekompensaty poszkodowanemu przez medyka. Wykupując ją, lekarz zyskuje ochronę przed skutkami źle postawionej diagnozy czy niewłaściwego wykonania procedur medycznych, w szczególności następstw nieudanych operacji i zabiegów z zakresu chirurgii. Ubezpieczenie OC lekarza to polisa, która w dużej mierze decyduje o komforcie pracy specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, a jest on niezwykle ważny z uwagi na ogromne psychiczne i fizyczne obciążenie osób wykonujących zawód lekarza.

Obligatoryjny nakaz posiadania przez lekarzy i lekarzy dentystów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla medyków został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z kwietnia 2019 roku

Obowiązkowe OC lekarza – jakich szkód nie obejmuje?

Nie wszystkie następstwa błędów lekarskich objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem OC lekarza i lekarza dentysty. Jakich szkód nie obejmuje polisa? Z ubezpieczenia wyłączone są przede wszystkim:

  • błędy lekarskie popełnione przez świadczeniodawców, którzy tymczasowo zawiesili działalność gospodarczą,
  • szkody wyrządzone przez medyków pozbawionych prawa wykonywania zawodu decyzją Okręgowej Rady Lekarskiej,
  • następstwa błędów lekarskich popełnionych przez chirurgów plastyków wykonujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Co warto podkreślić, w przypadku tej ostatniej grupy lekarzy wyłączenie z polisy OC niepożądanych następstw źle wykonanych zabiegów chirurgii plastycznej dotyczy jedynie procedur mających na celu korektę urody pacjenta. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie wyklucza natomiast wypłaty rekompensat osobom z poważnymi deformacjami ciała stanowiącymi następstwo wad genetycznych, oparzeń bądź innych wypadków, które poddały się zabiegom chirurgii plastycznej w celu rekonstrukcji dawnego wyglądu.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne dla lekarzy?

Jako lekarz, codziennie podejmujesz decyzje, które mają wpływ na zdrowie i życie Twoich pacjentów. Nawet jeśli działasz z najlepszymi intencjami i zachowujesz najwyższe standardy opieki medycznej, zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak